Czy potrzebuję generalnego wykonawcy?

14/08/2019

Najłatwiej odpowiedzieć na to pytanie parafrazując popularne w branży usługowej powiedzenie: Proszę wybrać dowolne dwie opcje odrzucając trzecią: szybko, dobrze, tanio.

Czy oznacza to, że nie możemy liczyć na zrealizowanie naszej inwestycji z zachowaniem ustalonego budżetu i harmonogramu? Możemy – jednak dobrze mieć świadomość kilku konsekwencji wynikających z faktu wyboru generalnego wykonawcy naszej inwestycji (lub jego braku).

Planując budowę własnej hali, np. magazynu produktów, musimy stawić czoła wielu wyzwaniom. Prowadząc własny biznes zwykle nie mamy i najczęściej nie potrzebujemy mieć styczności mieć z nimi styczności. Równocześnie, jest to bardzo istotny oraz kosztowny krok w kontekście funkcjonowania całej firmy, ponieważ proces budowlany od pierwszych koncepcji, aż po odbiory trwa często dłużej niż rok, nim zanim zakończy się sukcesem.

Generalny wykonawca – czy jest potrzebny?

Czy do wybudowania nieskomplikowanej hali magazynowej lub przemysłowej niezbędny jest generalny wykonawca? Dlaczego mamy wrażenie, że jest to jedyna droga?

Generalne wykonawstwo to ugruntowana i dobrze funkcjonująca formuła realizacji inwestycji budowlanych. Opiera się na założeniu, że inwestor interesuje się wyłącznie ustaleniem warunków umowy i efektem końcowym zlecenia. Za cały proces odpowiada generalny wykonawca. W obrębie generalnego wykonawstwa wytworzyła się też formuła Zaprojektuj-Buduj, uzupełniająca cały proces o etapy projektowania i uzyskania pozwolenia na budowę. Tak jak w formule tej odnaleźć można wyraźne plusy wynikające ze współpracy z jedną firmą w całym procesie budowlanym, tak nie trudno zauważyć, że większość pracy wykonują podwykonawcy. Oznacza to rosnące koszty, ale równocześnie daje pole do oszczędności.

Z punktu widzenia inwestora, który nie ma doświadczenia w budowie hal, wybór generalnego

wykonawcy wydaje się bezpieczny. Możliwość popełnienia kosztownych błędów w procesie projektowym lub wczesnym wykonawczym, jest bardzo duża. Jednocześnie jednak, gdy porównujemy oferty na wykonanie zakresów częściowych z ofertami generalnego wykonawstwa, widać wyraźnie, które rozwiązanie jest droższe. Jak zatem znaleźć choćby częściowy kompromis umożliwiający wygenerowanie w całym procesie satysfakcjonujące oszczędności?

Czy nie byłoby najlepiej dla każdego, gdyby podejść do budowy hali partnersko? Jak do wspólnego zadania, w którym każdy ma do odegrania swoją rolę.

Na rynku funkcjonują firmy budowlane specjalizujące się w budowie hal i niebędące typowymi

generalnymi wykonawcami. Są to firmy posiadające własne zaplecze produkcyjne lub wykonawcze w jednym z kluczowych zakresów w obszarze budowy hal stalowych. Takie firmy wykazują się elastycznością w podejściu do zakresu wykonywanych prac i oferują koordynację pozostałych branż. Mają też zdecydowanie mniej skomplikowane umowy, które można negocjować, a do tego – zazwyczaj również bardziej płaskie struktury, umożliwiające szybsze reagowanie gdy jest to kluczowe. Najważniejsze, aby przy wyborze tego typu firmy kierować się jej doświadczeniem i indywidualnym podejściem już na etapie zapytania ofertowego. Brak elastyczności w początkowej fazie może oznaczać problemy z partnerskim podejściem w trakcie realizacji.

Partnerska realizacja inwestycji – oszczędności i nieoceniona pomoc w trakcie budowy

Decydowanie się na budowę hali stalowej w formule innej niż generalne wykonawstwo nie musi też oznaczać pozostawania bez pomocy na etapie projektowym. Doświadczony i godny polecenia wykonawca hal będzie w stanie zaproponować nam zarówno pomoc w rozpoczętym już procesie projektowym, jak również przejąć projektowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę w całości. Firmy tego typu zatrudniają konstruktorów oraz projektantów, dzięki którym możemy liczyć na optymalizację przygotowanych już projektów pod kątem kosztów budowy.

Podsumowując – nie zawsze potrzebujemy generalnego wykonawcy aby wybudować halę stalową. Całość zakończy się sukcesem i pozostawi w naszym budżecie wyraźne oszczędności, jeśli zadbamy o to, aby inwestycja była koordynowana przez doświadczonego inżyniera, wybierzemy wykonawcę samej hali, który pomoże nam w projektowaniu i sam wykona dużą część pracy, a dodatkowo pozyskamy do współpracy zaufanych podwykonawców np. dla branż instalacyjnych.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl